top of page

Медийна грамотност на учениците

Уроци за всички - рекламен банер.png

      Развитието на технологиите и все по-широкото им навлизане в ежедневието налага необходимостта от това човек да бъде медийно грамотен, за да знае как да си служи с информацията, която получава чрез тях. Днешните деца още от съвсем ранна възраст започват да си служат с различни дигитални устройства, най-вече смартфони и таблети. В образованието също започва все по-масово да се използват технологиите и възможностите, които те дават за разнообразяване и улесняване на обучението. Затова е важно, те да знаят как да си служат с цялата тази информация, до която имат достъп и която получават.

 

      Когато се борави с информация от Интернет е много важно човек да отсява вярната от невярната информация, тъй като Интернет пространството се превърна в място, където хората смятат, че не важат правила и могат да публикуват каквото си пожелаят, дори и лъжи. Също така, известно е, че медиите често се използват и с цел пропаганда. Освен това, децата често стават жертви на кибертормоз или друг вид киберпрестъпления, извършвани посредством дигиталните технологии. Обучението по медийна грамотност има за цел да научи децата как да сърфират безопасно в Интернет, как да намират нужната им информация, как да пишат и публикуват текстове, как да се предпазват от различни видове престъпления и как разбират коя информация е истинска и коя фалшива. За осъществяване на обучението по медийна грамотност могат да бъдат използвани различни видове електронни образователни ресурси, като презентации, видеа, сайтове и др.

      Какво е медийна грамотност? Медийната грамотност може да се определи като способност да се идентифицират различни видове медии, както и да бъдат разбирани съобщенията, които се разпространяват чрез тях. В днешно време, информацията се получава основно чрез дигиталните медии – телевизия, радио и Интернет (сайтове и социални мрежи). Информацията, която идва от медиите е твърде много и поради тази причина медийната грамотност е необходимо умение както за децата, така и за възрастните, тъй като представлява компетентност, която включва умения и знания за това как медиите да бъдат използвани ефективно и безопасно.

   

      Основните характеристики на медийната грамотност според У. Портър са следните:

  • Масмедиите имат потенциала да оказват негативно влияние върху хората;

  • Основната цел на медийната грамотност е хората да се научат да се предпазват от негативното влияние на информацията, идваща от масмедиите;

  • Медийната грамотност е компетенция, която всеки човек би могъл да развие;

  • Медийната грамотност може да се определи като област, която има много и различни измерения – когнитивни, морални, емоционални, поведенчески, естетически и др.

 

    Основните проблеми, свързани с обучението по медийна грамотност в училищата са следните:

  • Твърде малкото време и внимание, което се отделя на усвояването на тази компетенция като част от образователния процес – за общо 12 години, учениците имат едва 9 часа;

  • Липса на добра подготовка на учителите за преподаването на медийната грамотност;

  • Скоростта на развитие на технологиите е твърде бърза, което води до трудност при учителите по отношение на това да успяват да са в крак с всички новости;

  • Липса на извънучилищни клубове по интереси, където учениците да могат да усвояват тази компетенция;

  • Недостатъчен интерес от страна на родителите, които да подкрепят учителите в усилията им да научат децата да бъдат медийно грамотни;

  • Много от децата са оставени сами да се оправят в Интернет и в медийното пространство, а това води до увеличаване на риска да станат жертви на кибертормоз, педофилия или други престъпления.

 

      Какви електронни образователни ресурси могат да бъдат използвани при учениците за изучаване на медиите?  Основният електронен образователен ресурс, който се използва за изучаване на медиите и придобиване на медийна грамотност в училищата са мултимедийните презентации. Те са удобни, тъй като включват в себе си различни елементи (текст, картинки, снимки, видео), което помага да се онагледи информацията и така тя да бъде възприета по-лесно от децата. Също така, те самите могат да бъдат оформени, така че да са привлекателни за окото. Презентациите може да са на теми, пряко касаещи медийната грамотност, но могат да бъдат направени и през погледа на някой от учебните предмети, които учениците изучават.

   

      Друг електронен ресурс, чрез който може да се изучават медиите и да се придобие медийна грамотност са видеата. Те могат да включват например съвети от журналисти и медийни анализатори относно разпознаването на фалшиви новини, съвети от полицейски служители как децата да се предпазват от кибертормоз и други престъпления в мрежата и т.н.

   

      Темите, които могат да се разглеждат в часовете по медийна грамотност в училищата са следните:

  • Кои новини са фалшиви и как да ги разпознаваме;

  • Как да търсим и намираме нужната ни информация;

  • Как да разпознаваме фалшиви изображения или видеа в мрежата;

  • Безопасност и защита на личните данни;

  • Как да напишем добра статия, която да публикуваме в Интернет;

  • Как да се предпазим от зависимост от екраните и Интернет;

  • Как да общуваме с познати и непознати в мрежата;

  • Как да се предпазим от кибертормоз, педофилия, трафик на хора и други престъпления.

 

      Много от тези теми могат да бъдат преплетени с тематиката на различните учебни дисциплини, които учениците изучават. Така например, учениците изучаващи туризъм могат да разгледат казус, свързан с измамени чрез онлайн обяви или реклами туристи. Друг пример: по предмета английски език, учениците да търсят информация относно празниците, които се празнуват във Великобритания, САЩ и Австралия, която да представят в презентации, т.е. те да усвоят умението да търсят и намират нужната им информация.

Като допълнение към преподаваните в клас знания по медийна грамотност, учителите могат да дават и списък със сайтове и статии, свързани с изучаваната в момента тема. Например, ако темата е за кибертормоза, то учителят може да даде линкове към няколко сайта, които са посветени на тази тема или отделни статии в информационни сайтове. Така, учениците ще могат вкъщи на спокойствие да прочетат допълнителна информация по темата и да затвърдят наученото в часа по медийна грамотност.

   

      В условията на пандемия, се наложи учениците да учат дистанционно. Поради тази причина и обучението по медийна грамотност беше пригодено към този начин на обучение, като се осъществяваше чрез  платформи като Teams. Чрез тези платформи учителите и учениците общуват посредством конферентни връзки.

   

      Самите медии могат да бъдат използвани освен като начин за обучение както по медийна грамотност, така и по други дисциплини. Така например, аудио книгите и аудио пиесите могат да се използват за развитие на езиковите способности на децата и учениците, танцовите предизвикателства могат да се използват като начин да бъдат накарани децата да се движат повече, а знанията по естествените науки да бъдат онагледени чрез научнопопулярни филми.      

Обобщение

 

      Медийната грамотност е важна компетентност, която трябва да се овладее от хората, за да могат те да идентифицират различните видове медии и да разбират информацията, която идва от тях. Едни от най-важните умения, които учениците придобиват изучавайки медийна грамотност са: да се научат да намират необходимата им информация в Интернет, да различават истинската от фалшивата информация и да сърфират безопасно в мрежата като се предпазват от различни видове престъпления, извършвани посредством дигиталните технологии и медиите (кибертормоз, детска порнография, педофилия, трафик на  хора и др.)

 

     Изучаването на медиите в училищата засега е слабо застъпено и среща определени трудности, но с развитието на технологиите, то става все по-необходимо, затова е нужно да се положат усилия не само от страна на образователните институции, но и от страна на семействата на децата.

 

      Изучаването на медиите и овладяването на компетентността медийна грамотност може да се улесни посредством различни видове електронни ресурси. Най-често използваните са: мултимедийната презентация и видеоклиповете.

Източници:

  1. Кit@, „Обучение по медийна грамотност за деца между 3 и 7 години от педагогически специалисти: Интерактивно ръководство за медийна грамотност в предучилищното образование“, 2019.

  2. Potter, W. J. The state of media literacy. // Journal of Broadcasting & Electronic Media (54). 2010.

  3. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82,

  4. https://nmd.bg/utchitelite-mogat-da-polzvat-gotovi-resursi-po-mediyna-gramotnost/ 

  5. http://gramoten.li/%d1%83%d1%80%d0%be%d1%86%d0%b8-%d0%b8-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b7%d0%b5%d0%bd%d1%82%d0%b0%d1%86%d0%b8%d0%b8/

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page