Методи и подходи за работа с деца с аутизъм
Един от основните проблеми, които един учител/специалисти може да има при работа с дете от аутистичния спектър е осъществяването на комуникация с него. Повечето деца с аутизъм не могат да говорят или имат подражателен език. Те не могат да използват функционална реч и по този начин да общуват с другите.
Ако детето е невербално, учителят/специалистът не бива да го пита нищо или да му дава вербални инструкции, защото така то може да се почувства неудовлетворено от това, че не може да отговори или не може да изпълни инструкцията и това да провокира някакви стереотипни реакции. Вместо това е по-добре взаимодействието с невербалното аутистично дете да протича чрез картинки или снимки. Добър вариант е използването на системата за комуникация PECS, която е разработена специално за аутисти и представлява използване на картинки или символи с цел комуникация между детето и възрастния. Използването на визуални средства е много добър подход при децата с аутизъм, тъй като според изследванията те мислят чрез картини.
За да се привлече вниманието на аутистичното дете е добре да се избягва визуалния контакт, тъй като това може да е натоварващо или травмиращо за него. По-добре да се използват други начини за привличане на вниманието му – например картинки, играчки, интересни предмети, интересни или смешни звуци или друго.
Ако детето има ниско ниво на разбиране е добре всяка нова дума да е придружена с картинка или реално действие или предмет, т.е. думата да бъде онагледена. Така например, ако искаме детето да научи думата „скача“, ние можем да подскочим и да кажем думата. Същото важи и при научаването на инструкции – напр. ако детето не разбира командата „спри“, можем да го спрем физически, хващайки го и казвайки думата. Това се прави по няколко пъти, докато се стигне до момента, в който вече не се налага да се показва картинка/снимка, предмет или действие, а детето разбира дадената дума/инструкция без помощ.
За да накараме дете с аутизъм да изпълнява прости инструкции е добре да му даваме малки награди. При успешно изпълнение на командата, детето получава награда под формата на храна, любима играчка или похвала. Това се прилага до определено време, след което детето трябва да изпълнява инструкцията без да има нужда от награда. Много е важно инструкциите да са кратки и ясни. Трябва да се има предвид, че децата с аутизъм не се мотивират от похвали от типа „покажи, че си голямо момче/момиче“, „зарадвай мама/тати“ и т.н. За тях е по-удачно да им се каже само едно „браво“ или „ура“ и да се покаже радост чрез усмивка или дори ръкопляскане. Също така, децата с аутизъм не се мотивират от изпитването на срам, затова не може да бъдат накарани например да се облекат или отидат до тоалетната, само защото другите ще им се смеят или подиграват, т.е. това не може да се използва като мотивация при тях. Ако детето отказва да изпълни дадената задача, може да му се напомни отново за наградата. При по-силна съпротива от негова страна, не бива то да бъде насилвано да изпълни задачата, а е по-добре да се смени заниманието с друго. По-силният натиск върху детето да изпълни нещо може до доведе до изпадане в криза, затова трябва да се избягва. Добра техника при лека съпротива от страна на детето с аутизъм е да се изчака малко време и отново да му се предложи да изпълни задачата/упражнението.
Ако детето с аутизъм е вербално и отговаря на някои въпроси е добре да му се оставя време, за да отговори. При необходимост може въпроса да бъде повторен няколко пъти. В някои случаи, тези деца мислят по-бавно от нас и им е необходимо време, за да обработят информацията.
Много от децата с аутизъм имат ехолалия, т.е. те повтарят чути преди малко или по-рано думи, фрази или изречения. По принцип ехолалията е нормален етап от езиковото развитие на децата, но тя обикновено се проявява в първите една-две години и след това се развива във функционална реч. При аутистите този период може да продължи с години. За да се преодолее ехолалията е добре специалистът/учителят да опитва да превръща повтаряните думи/фрази и изречения в част от диалог, като това става чрез задаване на въпроси и включването на думите/фразите изречения. Добре е да се установи от къде и във връзка с какво детето е чуло въпросната дума/фраза/изречение, за да може по-пълноценно да се разшири темата. Много често те ги чуват от телевизията, от Интернет или от родителите си.
При работата с деца с аутизъм е много важно специалистът да поддържа постоянна комуникация с родителите на детето, за да може по-добре да разбере неговите нужди и проблеми. Родителите много често могат да помогнат да бъде разбрано защо детето им реагира по определен начин на нещо или защо в определени моменти изпада в кризи. По този начин специалистът ще може да реагира адекватно или дори да предотврати кризисните моменти.
За да се работи по-лесно с децата с аутизъм, обучението им трябва да бъде под формата на игра, т.е. те трябва да се забавляват. Обикновеният начин на учене, прилаган в повечето училища, не е подходящ за тях. За тях са необходими по-специални дидактични материали и прилагане на интерактивни методи на обучение. Първото, което специалистът трябва да постигне е да се получи взаимодействие между него и детето, т.е. детето да му обърне внимание и да го допусне до себе си. Бъде ли постигнато това, вече е много по-лесно да се работи с детето.
Аутистичните деца трудно приемат промени и затова е добре, когато се налага да има някакви промени в тяхното ежедневие, те да бъдат подготвяни за това, тъй като промените ги объркват и стресират. Начинът на подготвяне зависи от нивото на разбиране детето. Ако детето има основно ниво на разбиране, може с прости думи да му се обясни какво следва. Ако детето трудно разбира, може да се използват снимки или картинки.
Основните принципи, които трябва да се спазват при работата с деца с аутизъм са следните: прилагане на индивидуален подход спрямо възможностите и спецификите на конкретното дете; уважение към детето; развиване на силните страни и потенциала на детето; работа по отношение на преодоляване на дефицитите; недопускане на никаква принуда спрямо детето.
Източници:
Аутизъм: Наръчник за учители, https://autismbulgaria.com/uploads/documents/za_autizma/Teachers_guide_Bg.pdf