Особености на децата от втора възрастова група в детската градина
Според Ерик Ериксон, по време на своето развитие от раждането до смъртта човек преминава през много етапи, като на всеки етап той се изправя пред определена криза, чието успешно разрешаване му помага в следващите етапи от живота му. Според това разделение на етапи, възрастовата група на 4-5 годишните деца попада в етапа на предучилищната възраст, която обхваща децата на възраст между 3 и 6 години. Характерното за тази възраст е, че детето започва активно да изследва и да се намесва в средата, която го заобикаля. На този етап, според Ериксон, детето е изправено пред третата криза от своето развитие, която той е нарекъл „инициатива срещу вина“. През този период детето започва да се самоутвърждава като започва активно да изследва и да се намесва в средата, която го обкръжава. В своите игри, децата започват активно да творят планове, което води до изграждане на чувството за инициатива. Ако, обаче детето преживява неуспехи и липса на отговорност, това ще доведе до чувство на вина и покорност. Успешното преминаване на този етап, на по-късни етапи ще доведе до изграждане на чувство за цел или смелост да се преследват цели, които човек смята за значими, независимо от трудностите, които ще среща и риска от провал.
Във възрастовия период 4-5 години, физическото развитие на детето следва хода на предния етап (3-4 години). На тази възраст неговите движения стават по-координирани и умението за пазене на равновесие се подобрява съществено. То може вече да прави скокове, да ходи стабилно и бързо, да изкачва и слиза по стълби без да се държи за парапет или за ръката на възрастен. Развива се съществено и контролът над фините движения, което му позволява да се облича и обува само. Развитието на фината моторика се изразява и в умението на детето да рисува с четка, да копира геометрични фигури, да изработва фигури от пластилин и т.н.
По отношение на мисълта и логиката, детето на възраст между 4 и 5 години започва да разбира понятията за време – ден от седмицата, месеци, часове и т.н. На тази възраст започва да задава и въпроси, свързани с намирането на причини за явленията около него, като например: „Защо небето е синьо?“, „Защо хората умират и какво е смъртта?“ и др.
На тази възраст детето започва по-активно да развива и речта и общуването си. Възможно е то все още да не може да произнася някои по-трудни съгласни звуци като ф, в, с, з, т, р, но в пасивният му речник вече има около 2800 думи, което му позволява да говори правилно. В много случаи, детето не разбира всички думи, които чува, но разбира техният емоционален заряд. На тази възраст, детето започва да развива и своя социален живот. То започва да разговаря повече с приятелите си, да обменя мисли с тях, копира поведението на други деца и на възрастни и т.н.
При 4-5 годишното дете, фантазията доминира, както и на възраст между 3-4 години, но с тази разлика, че то вече започва да различава фантазия от действителност. Започва все повече да играе игри, в които да подражава на някой или да влиза в различни роли. На тази възраст, детето се чувства по-уверено да изразява чувствата си пред възрастните. Започва да познава основните разлики между себе си и децата от противоположния пол и може да започне да задава въпросът „От къде идват бебетата?“.
Именно предучилищната възраст е времето, в което се осъществява най-интензивното развитие на двигателните способности и именно на тази възраст се поставят основите за доброто физическо и психическо развитие на детето. Основа за пълноценното развитие на децата в първите години от техния живот е физическото възпитание, но не само утринната гимнастика и часовете по физическо възпитание, но и някои от другите дейности в детската градина, са свързани с физическа активност, като различни видове подвижни игри, музикални занимания и т.н. Целта на всички тези дейности е да се развива креативността, въображението, чувството за принадлежност към колектива и да се намали агресията сред децата. Движейки се, детето учи за света около себе си, учи се да обича хората, децата, природата, животните, подобрява уменията си за измисляне и организиране на игри. Когато детето играе, тича, скача, разхожда се, това подобрява работата на сърдечно-съдовата, дихателната и нервната система, подобрява се кръвообращението и метаболизма, повишава се устойчивостта на детето към различни вирусни и бактериални заболявания, намалява се риска от затлъстяване.
Източници:
-
Бояджиев, В., „Етапи на психосоциалното развитие на личността – Ерик Ериксон“, 1.09.2016 г., достъпно на: https://valentinboyadzhiev.com/2016/09/01/etapi-na-psihosocialnoto-razvitie-na-lichnostta-erik-erikson/
-
„Развитие на детето между 4 и 5 години“, 18.11.2015 г., достъпно на: https://www.babyspace.bg/
