Педагогическите идеи на д-р Петър Берон
Петър Берон (1799 – 1871 г.) е български учен, педагог, философ и естественик. Той е роден в град Котел. Негов баща е заможния и почитан по това време абаджия Хаджи Беро. Живял е и е творил по времето на Българското възраждане, което започва през 18 век и е продължило до Освобождението на България (1878 г.). Периодът на Възраждането се характеризира с коренни промени във всички сфери на живота на българите – политически, икономически, социални и културни.
След като завършва килийното училище и елино-българското училище, той заминава за Букурещ, Румъния, където учи в гръцката Княжеска академия, а по-късно учи и в други университети в Европа. Учил е медицина в Хайделберг и Мюнхен. През 1931 г. защитава докторат, след което се завръща в Румъния. Живял е също и в Париж, Лондон, Берлин, Виена, Атина и Прага. В Париж е работил в Сорбоната, където обаче е живял много бедно.
Най-известното произведение на д-р Петър Берон е „Буквар с различни поучения“ (известен като „Рибния буквар“), който той издава през 1824 г. с помощта на Антон Йованович. Това е първият новобългарски учебник. Той е създаден по модела на гръцкия „Еклогар“ на Димитриос Дарварис. Други негови произведения са: „Краснописие“ (1943), „Системата на атмосферологията“ (1846), „Система на геологията“ (1846), „Славянска философия“ (1855), „Панепистемия“ (7 тома, 1861-1867), „Небесна физика“ (3 тома, 1866-1867) и „Физико-химия“ (1870).
Своите новаторски идеи той представя в предисловието на буквара. Те се изразяват във въвеждането на метода на взаимното обучение, при който един учител може да обучава десетки ученици, ако се опира на помощта на най-добрите си ученици. Тези негови идеи намират материален израз в изграждането на първото новобългарско обществено взаимно начално училище в Габрово през 1835 г. Нови идеи има и при самото написване и оформяне на буквара – той използва индуктивния метод, при който мисълта се води от примерите към правилата.
Педагогическите идеи на д-р Петър Берон са повлияни от използвания в Европа метод за обучение Бел-Ланкастър, наричан в Гърция „алилодидактически“ метод.
Неговите педагогически възгледи и идеи са повлияли на цялото образование в България, в следствие на които започват да се създават все повече взаимни училища, които по-късно стават класни училища.
Източник:
Ванков, Н., „Д-р Петър Берон – създателят на Рибния буквар“, 23.10.2003 г. изд. LiterNet, достъпно на: http://www.pamettanabulgarite.com/page/4155162:Page:344313