top of page

Превенция на кибертормоза в училище

Уроци за всички - рекламен банер.png

      Милиарди хора днес използват Интернет на своите устройства, подобрявайки своя и живота на другите. В същото време обаче нараства и делът на хората, които използват Интернет с антисоциална цел - да преследват, да тормозят и да обиждат други потребители. Агресията, опосредствана от Интернет се превръща във все по-голям глобален проблем. 

 

   Кибертормозът може да се определи като поведение на даден човек в Интернет пространството, което е насочено срещу добруването на определен човек или група от хора. Той може да включва едно или повече от следните видове действия: обиди, клевети, заплахи и подигравки. Основното, по което кибертормоза се разграничава от тормоза извън мрежата (офлайн тормоз) е това, че той се извършва основно онлайн, но не е изключено той да премине и в офлайн тормоз. Също така, докато онлайн тормоза (кибертормоза) е само психически, то офлайн тормоза може да бъде освен психически и физически. 

 

      Много е лесно агресорите да намерят начин да останат анонимни, като се скрият зад фалшив профил и така да тормозят жертвата си, без да бъдат разкрити дълго време или изобщо да не бъдат разкрити. Също така, в голяма част от приложенията за комуникация съобщенията, които се изпращат са криптирани, което затруднява намирането на местоположението и самоличността на агресора. Разкриването на извършителите на кибертормоз се затруднява и от това, че жертвите им често не съобщават за това, че са тормозени в полицията. Причините за това са различни - например срамуват се или смятат, че полицията не може да им помогне. 

   

     Кибертормозът, като явление е много разпространен сред подрастващите, тъй като почти всички деца вече разполагат с някакъв вид дигитално устройство - смартфон, таблет или лаптоп. В училище почти винаги и жертвата и агресора са деца и се познават помежду си. 

 

    Предотвратяването на кибертормоза не е лесна работа, тъй като се случва в Интернет и е трудно да се контролира и да бъде открит агресора. Все пак, най-добрият начин да бъде предотвратен кибертормоза в училищна среда е като той се третира като проблем на цялата училищна общност и борбата срещу него трябва да бъде включена в рамките на училищната политика срещу тормоза.

  

      Персоналът, работещ в училищата трябва да се увери, че всички ученици са запознати с факта, че независимо под какво форма се извършва тормоза, той няма да бъде толериран по никакъв начин. Училищните власти трябва, също така, да повишават информираността на учениците по отношение на наказанията, които ги очакват, ако извършват някакъв вид тормоз над друг ученик.

  

      Учителите могат да направят и следните неща, за да предотвратят кибертормоза в училище:

  • Да повишат информираността на учениците относно това какви са техните права и задължения по отношение на пребиваването им в Интернет и най-вече по отношение на информацията, която публикуват и съобщенията, които изпращат. Учениците трябва да бъдат наясно, че Интернет не е място, където нещо може да остане ненаказано.

  • Да насърчават използването на технологиите с положителни цели, като обсъждат с учениците въпроси, касаещи доброто поведение в Интернет и личната безопасност в мрежата.

  • Да насърчават учениците да споделят за случаи на кибертормоз, на които са били свидетели или жертви.

  • Постоянно да се актуализира политиката за борба с тормоза и кибертормоза в училище в съответствие с промените, които се случват.

  • Да насърчават учениците да създават приятелски отношения помежду си и по този начин да се създаде положителна атмосфера в училище, което ще пречи на развитието на кибертормоза.

 

 

Източник: https://www.webwise.ie/trending/dealing-with-cyberbullying-in-schools-2/

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page