Ролята на учителя в класната стая
Образованието е сфера от живота, която също като всичко останали търпи постоянни промени, непрекъснато се развива и усъвършенства, но и поставя нови и нови изисквания пред учениците и учителите. В какво се изразява ролята на учителя в съвременната класна стая? Какви са най-важните умения, които той трябва да развива, за да е адекватен на изискванията на съвременното образование?
Съвременното образование в България поставя изискването ученикът да е в центъра на обучение, което е ориентирано към неговата подготовка за реалния живот и за подготовка за по-нататъшното му обучение. Това е и основната цел на образователната реформа започнала след 2000 г. у нас. Основната характеристика на реформата е нейната личностна насоченост, която се изразява в: съответствие на образователните цели с образователните потребности на учениците; създаване на възможности за изграждане на ефективна мотивация за учене; преодоляване на разбирането, че учебното съдържание представлява знания, които просто трябва да се запомнят и възпроизведат; развиване на способностите за творческо мислене въз основа на получените в училище знания; формиране на активно отношение от страна на ученика към себе си, към заобикалящата го действителност и към това, което изучава; формиране на оценъчно отношение у учениците към това, което изучават и към постиженията и недостатъците в процеса им на учене. Реализирането на тази цел изисква изграждането на нова култура на учене у учениците, включваща нагласи към постоянно образование и самообразование, самоподготовка и нови отношения и начини на комуникация.
Всичко това насочва вниманието към ролята на учителите в процеса на училищното обучение, което протича в класната стая. Учителите в днешно време трябва да имат нужните нагласи, да приемат промените и да развиват себе си и своите умения съгласно изискванията на съвременното обучение, които се различават съществено в сравнение с тези от преди няколко десетилетия. За съжаление, условията в които днешните учителите в България работят не са най-добрите, тъй като балансът между възпитанието и образованието е нарушен, учебната среда е натоварена с много социални проблеми, а преподавателите не получават адекватни на труда си възнаграждения. Всички тези проблеми пречат на учителите да проявят напълно своите способности. Някои от тях стават апатични, държат се неподходящо на работното си място или прекрачват границата между учител и ученик. По този начин те не успяват да мотивират и интегрират учениците в учебния процес, което дава предпоставки за развитие на неблагоприятна училищна среда и за възникване на насилие в училище. Ето защо, ролята на учителя в класната стая е от първостепенно значение за мотивирането на учениците да се включват в учебния процес и да спазват правилата.
Какви качества и способности трябва да притежава добрия учител, за да може да изпълни в максимална степен своята роля в съвременната класна стая? Според Джон Дюи учителят трябва да притежава страст за знания, която представлява вътрешно любопитство и любов към ученето. Смятам, че Дюи е напълно прав, тъй като ако учителят притежава страст към знанията, той много лесно ще може да предава тази страст и желание за учене на своите ученици и те няма просто да научават механично някакви знания, които след много кратко време ще забравят, а ще могат да разберат наученото и да го прилагат на практика в живота си.
Дюи обръща внимание и на характера на учителя, тъй като според него социалната стойност на професията на преподавателя може да бъде приравнена с тази на родителя, тъй като учителите упражняват пряко влияние върху оформянето на моралния, умствения и духовния живот на учениците. Добрият учител трябва да е наясно, че е натоварен с отговорността да насърчава интелектуалния растеж на малките деца. Също така, според мен, много е важно учителят да има авторитет пред децата и те да се отнасят с нужното уважение към него, но в същото време да знаят, че могат по всяко време да му задават въпроси и да получат помощ от него без да се притесняват.
Друго важно качество на добрия учител, според Дюи е той да успява да преодолява високите изисквания на професията и стреса на работното място. Ако учениците усещат, че учителят им не е изцяло отдаден на професията си и че не успява да контролира емоциите си и се поддава на стреса, то това ще се отрази негативно на тяхното представяне в училище.
Не на последно място по важност е и умението на учителя да се справя с възникналите в класната стая конфликти. Във всеки клас има ученици с по-проблемно поведение, които са по-буйни и по-агресивни от съучениците си и не спазват правилата в училище и в клас. Затова е много важно учителят да е подготвен за такива ситуации и да знае как да се справя с проблемното поведение на учениците.
Ролята на учителя в съвременната класна стая е от изключителна важност и затова той трябва да притежава редица качества и способности, които да отговорят на съвременните образователни изисквания. Само така, те ще могат да мотивират учениците да учат и да спазват правилата в училище.
Източници:
Цветков, В., Бояджиева, Е., „Успешният учител през погледа на конструктивистките идеи“, Chemistry: Bulgarian Journal of Science Education, брой 27, 2018 г.
„John Dewey”, 1.11.2018 г., достъпно на: https://plato.stanford.edu/entries/dewey/#PhilEduc
