Същност и задачи на детската психология
Детската психология изучава различни аспекти на човешкото развитие по време на детството. Тя се явява специфичен дял от психологията, който изучава не само физическото развитие на детето, а и неговото умствено, емоционално и социално развитие. И въпреки, че по принцип детската психология изследва етапите младенчество (до 1.5 г.), ранно детство (1.5-3 г.), предучилищна възраст (3-6 г.), училищна възраст (6-12 г.) и юношество (12-20 г.), нейният основен фокус е предимно върху етапа на ранното детство.
Влияние върху развитието на детето оказват както вътрешните фактори (семейна среда), така и външните фактори (околна среда, социални отношения и културата). При изграждането на изчерпателен анализ на детското развитие винаги се вземат предвид различните условия на социалната, културната и икономическата среда, в която се развиват децата.
Детската психология търси отговори на въпроси, като:
-
Какво прави едно дете лидер в рамките на групата в детската градина или в класа, докато друго дете е плахо и стеснително?
-
Дали всички децата развиват способностите и уменията си по едно и също време?
-
Какво трябва да се очаква от децата на всеки етап от тяхното развитие?
-
Съществува ли модел в детското развитие, според който човек може да очаква три-годишно дете да се държи различно от пет-годишно дете например?
Детската психология е с голямо теоретично и практическо значение, тъй като тя дава знания, които са нужни за разработването на методи за обучение и възпитание на децата. Тези знания помагат за правилното разбиране и за изграждане на необходимите методи на възпитание на детето. Детската психология е тясно свързана с най-вече с педагогиката, тъй като не е възможно да се извършва възпитателна дейност без да се познават особеностите при поведението и развитието на децата. Тя често е разглеждана като помощна наука на педагогиката.
Ян Коменски и Жан-Жак Русо допринасят за развитието на детската психология с това, че поставят въпроса за своеобразието на периода на детството, за нуждата от неговото изучаване и за необходимостта педагозите да вземат предвид особеностите на този период от развитието на човека при разработването на дидактическите и педагогическите си системи. Дълго време идеите на двамата педагози нямат развитие и приложение. Едва към втората половина на 19-ти век определени условия налагат отделянето на детската психология от общата психология и обособяването ѝ като самостоятелна наука. Едно от тези условия е това, че педагогиката достига до такава степен на развитие, при която данните от общата психология не задоволяват нейните нужди, тъй като тя има нужда от по-конкретна информация по отношение на децата. За този период се натрупва много емпиричен материал, за който в началото на 20-ти век се правят опити да се систематизира.
В България детската психология се включва като самостоятелна наука в учебните програми на Софийския университет и учителските институти едва към средата на първата половина на 20-ти век. А през 1946 г. излиза първият систематизиран курс по детска психология с автори Райна Станчева-Алексиева и Колю Владимиров. На следващата година се отпечатват и университетските лекциите на проф. Димитър Кацаров – „Теория на образованието: Обща педагогия“.
Днес, върху проблемите на детската психология работят много психолози както в България, така и в цял свят. Издават се много материали, свързани с особеностите в развитието на децата. Голяма част от тези материали са посветени на отклоненията от нормалното развитие на децата, като аутизъм, синдром на дефицит на вниманието, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и други.
Детската психология не може да съществува изолирано от другите науки. Тя е свързана най-вече с науките, които изучават човека и по-специално детето. Съществува връзка между детската психология и общата психология, имайки предвид, че детската психология произлиза от общата. Връзката между двете науки се изразява най-вече в това, че няма как да се проследи развитието и усъвършенстването на психическите процеси при децата без да имаме знанията за тяхната същност и особености, които дава общата психология. От своя страна детската психология допълва общата като дава допълнителна информация за психиката и за развитието на психичните процеси. Тясна връзка съществува между детската психология и неврологията, тъй като последната дава познания относно дейността на мозъчната кора, мозъка и на нервната система, чрез които се извършват психичните процеси. Най-тясна и изразена е връзката между детската психология и педагогиката. Педагогиката е наука за обучението и образованието на детето и представлява съвкупност от принципи, методи, форми, процедури и средства, служещи за реализиране на учебна и възпитателна дейност. Връзката между двете науки се изразява в това, че не е възможно да се извършва възпитателна дейност без да се познават особеностите при поведението и развитието на децата. За да решава успешно всички въпроси, свързани с учебно-възпитателната дейност, е нужно педагога да притежава знания по дисциплината „детска психология“. От друга страна проблемите на детската психология не биха могли да се разглеждат без да се взема предвид тяхната връзка с възпитанието на детето в и извън училище.
Както всяка наука, така и детската психология решава редица задачи. Нейните задачи са свързани с детското развитие и проблемите възникващи по време на това развитие. Те са следните:
-
Да разкрие същността на факторите, влияещи върху развитието на детето;
-
Да посочи закономерностите, на които е подчинено детското развитие;
-
Да посочи етапите, през които преминава развитието на детето, да даде характеристиката на всеки от етапите и да посочи каква е връзката между тях;
-
Да проследява появата, развитието и характерните особености на възникващите психични процеси на всеки един етап от детското развитие, както и да търси тяхната роля в цялостната психична характеристика на децата;
-
Да търси възпитателни методи за развитието и усъвършенстването на психичните процеси при децата;
-
Да прави психологически анализ на различните видове дейности, характерни за различните етапи от развитието и да посочи тяхната роля в процеса на развитие на детето, както и да посочи връзките между тях;
-
Да разработва методи за изучаване на детето и неговото развитие.
Източници:
„Педагогика“, достъпно на: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%B3%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%BA%D0%B0
Brentwood Open Learning College (2016), “What is child psychology?”, достъпно на: https://www.youtube.com/watch?v=ZK1pHyJXIWk