Социално-емоционално обучение на децата
Социално-емоционалното обучение (Social-emotional Learning, SEL) помага на децата да изградят социални умения, да формират здравословни отношения с околните и да се научат да управляват своите емоции.
Обединението за академично, социално и емоционално обучение (Collaborative for Academic, Social and Emotional Learning, CASEL) определя социално-емоционалното обучение по следния начин: „Процес, чрез който децата и възрастните могат да се научат да разбират и управляват емоциите си, да си поставят и да постигат положителни цели, да чувстват и да показват съпричастност към околните, да установяват и поддържат положителни взаимоотношения и да вземат отговорни решения.“
За повечето ученици, училището е мястото на което те установяват трайни и смислени взаимоотношения и всъщност е едно от първите места, на които детето установява социални връзки извън семейството. Именно поради тази причина изграждането на всички горепосочени умения трябва да започне от най-ранна възраст, тъй като това е предпоставка за постигане на академичен успех и успех в живота.
Повечето хора смятат, че децата научават тези умения от само себе си, но това не винаги става така. Донякъде е така, някои деца усвояват тези умения, но други не успяват или ги усвояват само до известна степен. Затова, тук на помощ идва социално-емоционалното обучение, което помага не само за изграждане на социални умения, но и за подобряване на академичните резултати на учениците в училище. Това е така, тъй като когато децата се чувстват добре, имат изградени положителни връзки със своите връстници, умеят да си поставят цели и умеят да разпознават емоциите си и да ги управляват, то те неминуемо започват да се представят по-добре в училище. Децата, които не владеят социално-емоционалните компетенции е много по-вероятно да не харесват училището и да се справят по-лошо с академичните задачи, което по-късно може да доведе до понижаване на успеха, отпадане от училище и антисоциално поведение.
Какво точно се включва в социално-емоционалното обучение? CASEL изброява пет основни умения, които трябва да бъдат придобити чрез SEL, които са следните:
-
Самосъзнаване — включва: разпознаване на емоции и мисли, разбиране по какъв начин те влияят на поведението и умение за оценяване на личните силни и слаби страни.
-
Самоуправление – включва: регулиране на мисли, емоции и поведение, поставяне на цели, контролиране на импулсите и управление на стреса.
-
Социална осведоменост — включва: разбиране на гледната точка на другите, показване на съпричастност към различни групи хора и намиране на подкрепа чрез взаимоотношения в семейството, училището и общността.
-
Умения, свързани с взаимоотношенията с другите хора — включват: умението на личността да общува, да си сътрудничи с други хора, да устоява на негативния натиск и да предлага помощ; изграждане и поддържане на здравословни взаимоотношения.
-
Отговорно вземане на решения — включва: правене на етичен и уважителен избор относно личното поведение и взаимоотношения и оценка на последствията от решенията.
Защо е важно социално-емоционалното обучение за децата? Защото социално-емоционалното обучение изгражда у децата такива умения, които те ще могат да използват не само в училище, но и в живота, след като завършат. Този вид обучение вече се е превърнало във важна част от начина на обучение на учениците в условията на динамично променящ се свят. Социално-емоционалното обучение не само създава основа за учене през целия живот, но и стимулира развитието на най-важните междуличностни умения, каквито са: умението за работа в екип, емпатията и умението за общуване, включващо уважение на събеседника и на гледната му точка, дори и тя да е различна или коренно противоположна. Също така, то помага да се предотврати или поне намали агресията сред децата, тъй като те се учат да овладяват гнева и останалите си чувства, а също и да съчувстват на останалите.
Колкото по-рано започне SEL, толкова по-добри ще са резултатите, но това не значи, че то няма да има успех и при по-големите деца и възрастните.
Проучванията показват, че учениците с добре развити социални и емоционални умения са:
-
По-ангажирани в ученето;
-
По-уверени и с по-високо самочувствие;
-
При тях е по-малка вероятността да отпаднат от училище;
-
При тях е по-малко вероятно да възникнат проблеми с поведението.
Източник: Kampen, M. 25 Social Emotional Learning Activities & How They Promote Student Well-Being, https://www.prodigygame.com/main-en/blog/social-emotional-learning-activities/
