top of page

Начини за справяне с агресията в детската градина

Уроци за всички - рекламен банер.png

      Агресията сред децата е един от съвременните проблеми на обществото, който буди голямо безпокойство както сред родителите, така и сред специалистите, заети в сферата на образованието. Затова е нужно да се работи усилено в посока намаляване на агресията в детските градини и училищата.

 

      За да се намали агресията сред децата в детската градина са измислени различни видове игри, които ги учат да бъдат толерантни едно с друго. Тези игри могат да бъдат различни видове: спортни игри, ролеви игри и др. Не трябва да се изключва и ролята на учителя, който трябва да учи децата, че боя и агресията не са правилния начин на общуване в едно общество.

     Децата, за разлика от възрастните, не умеят да потискат и контролират емоциите си и когато се ядосват, което се дължи на все още незрялата им нервна система. Те често крещят едно на друго или се бият, като това се случва почти навсякъде, където има много деца накуп – детски градини, училища, детски площадки. Повечето такива случаи се тушират лесно чрез въвеждането на определен ред и правила в тези институции, а също и чрез присъствието на авторитети в лицето на възпитателите, учителите и директорите на детските градини и училищата. Има обаче деца, при които агресията не се поддава на методите на възпитание и на правилата в детската градина или училището и трябва да се приложат други методи и похвати за справяне с нея. Такива методи са игрите и физическите упражнения. Те се ползват най-вече в детската градина, тъй като именно там е най-лесно да се тушират проблемите, свързани с детската агресия, защото на тази възраст тя все още е в зародиш. Колкото повече детето пораства и не се вземат мерки, толкова по-трудно става да се овладее неговата агресия.

      Работата с агресивните деца, може да се провежда в три основни направления:

  • Работа за овладяване на гнева – децата биват обучавани да изразяват гнева си по приемлив начин (напр. игра с пластилин, рисуване, боксова круша, игри с пясък и вода и др.);

  • Изграждане на умения да се владеят в дадени ситуации – у децата се тренира навика да разпознават различните си емоционални състояния, като говорят за тях или ги изразят по друг начин, например чрез рисунка.

  • Формиране на способности за емпатия и съпреживяване – тук се включват различни ролеви игри, чрез които детето може да се постави на мястото на друго дете и да разбере как се чувства то, когато е нападано или обиждано.

 

      Физическите активности и игрите са удачен метод за преодоляване на агресията при децата, тъй като те позволяват изразходването на негативните емоции по друг, по-положителен начин. Положителният тонус оказва благоприятно влияние върху цялостното поведение на детето и укрепва неговата нервна система.

 

      Намаляването на агресивността при децата води до следните резултати:

  • Осигуряване на спокойни условия на живот за детето, които да влияят положително върху повишаването на неговата продуктивност;

  • Намаляване на хиперактивността;

  • Спомагане за преодоляване на гнева при малките деца;

  • Формиране на емоционална интелигентност при децата.

 

      Игрите, физическите упражнения и спортът се отличават с голяма вариативност, което позволява да се формират и изградят у детето качества като съобразителност, ловкост, наблюдателност, взаимопомощ, сътрудничество и приятелски отношения. Ценността на физическите активности се състои не само в това, че те развиват двигателните умения у децата, но и с това, че ги стимулират към активност, приучават ги към взаимодействие с другите деца, пораждат стремеж към успех и им помагат да изградят морални и волеви качества. Освен това, умереното физическо натоварване спомага не само за укрепване на тялото на детето, но и за неговото умствено израстване.

 

        Всички деца от предучилищна възраст изпитват влечение към подвижните игри, затова те трябва да им бъдат осигурени не само от учителите в детските градини, но и от родителите им, които да ги извеждат често навън и да им осигуряват условия за такива игри. По този начин ефектът от спорта и движението върху намаляването на детската агресивност и осигуряването на спокойни условия за живот на детето и неговото семейство, ще бъде най-голям.

  

     Едно от големите преимущества на спорта и подвижните игри е че те водят до колективизъм, а оттам – до подобряване на социалното общуване при децата и увеличаване на склонността им да си сътрудничат, да се уважават и да си помагат взаимно. Участието на децата в игрите им носи удовлетворение от динамиката и от преодоляването на препятствията и ги учи както да се радват на успехите си, така и да приемат загубите. Заниманията със спорт възпитават у децата потребност от движение, от самоусъвършенстване и от приятелски взаимоотношения, което в крайна сметка води до намаляване на тяхната агресивност.

  

     Децата трябва да бъдат насърчавани да спортуват, като им се предоставят условия за това. В днешно време много от децата стоят дълго време пред електронни устройства като компютри, таблети, телефони и телевизори и това влияе върху негативно върху тяхното физическо и психическо здраве. Затова те трябва да бъдат подтиквани към спорт и движение, тъй като така ще могат да трансформират деструктивната си енергия в конструктивна. 

 

 

Източници: 

Игнатова, Д., „Преодоляване на агресията в предучилищна възраст чрез подвижни игри и спорт в аспекти по ОН „Физическо възпитание“ в детската градина“, достъпно на: https://diuu.bg/emag/8971/3/

Тодорова, К., „Агресията в детската градина“, достъпно на: https://www.moetodete.com/content/view/494/66/ 

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page