Утринна гимнастика в детската градина
Упражненията, включени в утринната гимнастика имат голяма здравна и образователна стойност. Те са достъпни във всяка детска градина и представляват комплекс от специално подбрани упражнения, чиято цел е да настрои и зареди организма на детето за предстоящия ден. Оздравително и възпитателно значение, утринната гимнастика може да придобие само когато тя се прави системно. Оздравителната стойност на физическите упражнения от утринната гимнастика се крие в ефектна им върху физическото развитие на тялото на детето, като се вземат предвид неговите анатомо-физиологически и психически характеристики. Закалителният ефект на утринната гимнастика може да се засили, ако децата се обливат с хладна вода.

Децата в предучилищна възраст все още имат доста слаба опорно-двигателна система, формирането на естествените извивки на гръбначния стълб все още не е завършено, а сърдечно-съдовата система все още не е напълно развита. Също така, дишането при тях е повърхностно и учестено, а централната нервна система е несъвършена, като възбудителните процеси преобладават над инхибирането.
В детската градина, в утринната гимнастика се включват всички деца от дадената възрастова група. Те постепенно свикват с реда, дисциплината и някои трудови навици, свързани с подготовката на мястото за изпълнението на упражненията, каквито са например следните действия: да преместят масите и столовете, да навият и преместят килима и др.
Най-подходящото време за изпълнение на утринната гимнастика е преди сутрешната закуска, като упражненията се изпълняват в спортна зала (ако има такава) или в стаята на групата, когато времето е по-студено, а когато времето е хубаво – на площадка на открито. Когато утринната гимнастика се провежда на закрито, температурата на стаята трябва да е 16-18 градуса. Също така, предварително трябва да се подготви мястото, където се изпълняват упражненията, като се освободи пространството от столове, маси, килими и други мебели, които биха могли да пречат. В някои случаи столовете и пейките могат да бъдат оставени, тъй като има упражнения които се изпълняват в седнало положение. Преди започването на гимнастиката, стаята трябва да се проветри.
Облеклото на децата от първа и втора група в детската градина при изпълнение на утринна гимнастика трябва да бъде обикновено ежедневно облекло, като краката им трябва да са обути с чорапи и удобни обувки. Препоръчително е да се свалят излишните дрехи – жилетки, елечета, пуловери и да се запретнат ръкавите до над лакътя на блузите, ризите, роклите. В трета и четвърта група, децата биха могли да обличат и спортни екипи, ако желаят. В много топли дни децата трябва да облечени минимално – с къси панталони и тениски или потници.
Учителите също трябва да обръщат внимание на своето облекло по време на изпълнение на физическите упражнения. Най-добре е те да са облечени в спортен екип и да са обути със спортни обувки, особено в дните, когато самите те показват упражненията, а в останалите дни – могат да са в обичайното си облекло.
Често упражненията, включени в утринната гимнастика, се изпълняват с помощни средства – знамена, топки, обръчи, въже, палки, кубчета, дрънкалки и др. Тяхното включване в упражненията помага да се увеличи интереса на децата и се подобрява качеството на движенията. Също така, помощните средства помагат на децата да свикнат по-бързо с физическите упражнения. Затова учителите трябва внимателно да помислят в кои случаи могат да дадат възможност на децата сами да изберат помощните средства и в кои те трябва да ги изберат и да ги раздадат на децата или да ги поставят върху столовете или гимнастическите пейки, които ще използват.
Столове, гимнастически пейки и постелки се използват в случаите, когато упражненията са от седнало изходно положение. Използването на дрънкалки се прави най-вече в първа и втора група, като е най-добре те да са пластмасови, с една или две топки без допълнителни елементи, които може да разсейват децата. Те се раздават на децата, като учителя подава на всяко дете дрънкалката в ръката. Ако дадено упражнение се изпълнява например с два флага, то е добре те да се бъдат свити заедно и подготвени по този начин за всяко дете. Често се използват и големи обръчи или пръчки, които са предназначени за изпълнение на упражнения за общо развитие от няколко деца едновременно.
По-голямата част от времето на провеждане на утринна гимнастика е заето от общоразвиващи упражнения, които са предназначени за трениране на големите мускулни групи (ръце, крака, раменен пояс, торс), тъй като те допринасят за подобряване на координацията и на способността за владеене на тялото. Тези упражнения се разделят в три основни групи:
-
Първа група упражнения. Започва се с група упражнения, предназначени за укрепване на ръцете и на раменния пояс. Тези упражнения помагат и за укрепването на гърдите и дихателните органи на детето. При тях е много важно ръцете да се повдигат и изпъват по такъв начин, че дишането да остане свободно.
-
Втора група упражнения. Следват упражнения, предназначени за повишаване на гъвкавостта на гръбнака и укрепване на мускулите на гърба. За да се постигне това, трябва стриктно да се спазва правилната изходна позиция на всяко упражнение – седене, изправяне, кръстосване на краката по турски и т.н. Положението на краката при тези упражнения трябва да бъде фиксирано.
-
Трета група упражнения. Последната група упражнения са тези, които са предназначени за укрепване на коремните мускули и на мускулите на краката. Те спомагат и за развиването на свода на стъпалата. Техният ефект е по-пълен, ако децата ги изпълняват с изправен гръб, а по време на клякане петите се отделят от пода и коленете са добре свити.
При изготвянето на комплекси от упражнения, предназначени за утринна гимнастика, трябва да се включват упражнения и от трите групи, за да може да се обърне внимание на всички големи мускулни групи. Изпълнението им изисква точност и прецизност. Преди започването на упражненията се прави кратка разходка или бягане за разгряване на мускулите, а след това децата се строяват по указания от учителя начин и се започва с упражнения от първата група, после се преминава към упражнения от втората група и се завършва с упражнения от последната група. Задължително е да се включат упражнения, способстващи за формирането на правилна стойка. След като се приключат всички упражнения, децата отново за кратко тичат или скачат. Гимнастиката завършва със спокойно ходене.
Особено внимание трябва да се обръща на темпото на изпълнение както на целия комплекс от упражнения, така и на всяко упражнение поотделно. Не трябва да има рязка смяна на темпото – например: след бягане трябва да има бързо ходене и след това постепенно забавяне на хода или след скачане да се ходи на място. Това се обуславя от физиологичните характеристики на децата от предучилищна възраст. Постепенното увеличаване или намаляване на натоварването е нужно, за да се приведе тялото в относително спокойно състояние.
Упражненията, които се включват в утринната гимнастика, трябва да бъдат познати на децата, т.е. те да ги познават от подготовката си по физическо възпитание, където те се запознават с нови движения, организирани по нов за тях начин. Това, обаче не значи, че упражненията трябва да са леки и прости, тъй като ако са такива, децата бързо ще загубят интерес към тяхното изпълнение.
Новият комплекс от упражнения първо се разучава в часовете по физическо възпитание. Всеки комплекс от упражнения, включени в утринната гимнастика трябва да се изпълнява не повече от две седмици, след което се сменя. Ако дадено упражнение е твърде лесно или твърде трудно за децата, то може да бъде сменено. При първа и втора група в детската градина се включват повече игрови елементи в упражненията и те се изпълняват съвместно с учителя.
Източник: Бабина, К. С., "Комплексы утренней гимнастики в детском саду“, изд. Просвещение, Москва, 1978 г.