![](https://static.wixstatic.com/media/d532b29bc0c448b29f47672da7b07613.jpg/v1/fill/w_1920,h_1280,al_c,q_90,enc_avif,quality_auto/d532b29bc0c448b29f47672da7b07613.jpg)
Наблягане
Emphasize
Когато в изказването си искаме да наблегнем на нещо, то тогава трябва да използваме пълната форма на глагола "be", "do" или "have". Употребата на глагола е в зависимост от глаголното време на изречението. Наблягането се използва предимно в положителни изкази.
Наблягане с "do"
Когато искаме да наблегнем на нещо и изказа ни е в сегашно просто време, трябва да употребим "do" като помощен глагол. Той не се превежда, а просто засилва значението на основния глагол (придобива значението на "наистина", "много" и други подобни засилващи значението думи). Когато казваме "do", го казваме с ударение. Мястото на "do" е пред другия глагол и след подлога, т.е. на второ място в изречението.
Когато ползваме трето лице, единствено число за подлог, то тогава "do" става "does". Не се слага "-s" след основния глагол, тъй като вече има на "does".
Примери:
I do like this picture. – Аз (много) харесвам тази картина.
I do love you. – Аз (много) те обичам.
He does care about you. – Него (наистина) го е грижа за теб.
Можем да наблягаме и в минало просто време. Тогава ползваме "did", като главния глагол трябва да остане в инфинитив, т.е. не се добавя "-ed" накрая, както е при обикновеното изречение в минало просто време. При изказа правим ударение върху "did".
Примери:
Обикновено изречение: I enjoyed the party. – Аз се насладих на партито.
Наблегнато изречение: I did enjoy the party. – Аз (наистина) се насладих на партито.
Наблягане с "be"
В сегашно просто време глаголът "be" не може да се употребява с помощен глагол, за да се наблегне на него, затова се ползва самият той като, въпреки че е главен глагол, във формата му за съответното лице и число, като се ползва пълната, а не съкратената форма и се набляга интонационно. Наблегнатото изречение по нищо не различава от обикновеното такова, освен по изказа, т.е. по ударенито, което ще сложим върху спрегнатия глагол "be".
Примери:
I am smart. – Аз (наистина) съм умен/умна.
It is nice. – Това е (много) мило.
Наблягане при перфектно време
Когато глаголното време на действието е сегашно перфектно просто или продължително време, то тогава ползваме "have", за да наблегнем. Тук пак няма да има разлика от обикновеното изречение в сегашно перфектно време, разликата ще е само в изказа на "have", т.е. ние ще го кажем с ударение.
Пример:
Wonderful! You have done lot of work! – Чудесно! Ти си свършил много работа!
Наблягане при бъдеще време
Можем да наблегнем и в изречение, чието време е бъдеще, когато в него се ползва някой от глаголите "will" и "shall". Тук разлика с обикновеното изречение в бъдеще време с "will"/"shall" няма, разликата е само в изказа – "will"/"shall" се казва с ударение.
Пример:
I will write you! – Ще ти пиша (наистина)!
Императив с "do"
Можем да ползваме "do" с цел наблягане и в императивно изречение. Чрез него засилваме заповедта, но обикновено този вариант се ползва в разговорния език.
Пример:
Do hurry up! – (Наистина) побързай!
Също така можем да наблягаме с "do" и когато ползваме императивни изречения с цел покана или предложение. По този начин поканата или предложението звучат по-учтиво.
Пример:
Do have a seat, please. – Седнете, моля.
Следващ урок:
Моля, подкрепете ни с дарение!
![PayPal Button](https://www.paypalobjects.com/en_US/i/btn/btn_donate_LG.gif)
![PayPal Button](https://www.paypalobjects.com/en_US/i/scr/pixel.gif)