top of page

Идентифициране и подбиране на идеи за проекти

Уроци за всички - рекламен банер.png

        Идеята за всеки проект се обуславя от определена потребност или проблем, който трябва да се реши. За да не се разпиляват ресурси потребностите и проблемите се подреждат по важност. Идентифицирането на потребностите е важно и за спонсорите на проекта, тъй като те винаги финансират само добре обосновани идеи за проекти.

 

      При идентифицирането на подходящи идеи за проекти трябва да се поставят следните основни изисквания:

  • Целенасоченост – анализира се само информацията, която е необходима за идентифицирането на проекта;

  • Обективност – диагнозата трябва да бъде критична и обективна, за да могат да бъдат точно определени какви са потребностите, които трябва да бъдат задоволени чрез проекта;

  • Обем и форма на представяне на информацията – тя трябва да съответства на очаквания обхват на проекта. 

 

        Анализът на състоянието на бизнеса или региона се прави посредством следните методи (инструменти):

 

        Типични методи за идентифициране на идеи за проекти са: анализът на заинтересованите страни и диагностиката на проблемите. Наличието на проблем се доказва от съществената разлика между реалното и желаното състояние.

 

    SWOT и STEP анализите се ползват освен за идентифициране на проблемите и за идентифициране на възможностите, т.е. не само търсене на реактивни причини за осъществяването на проекта, но и на активни. Последователността на използване на инструментите и тежестта на всеки от тях зависи от вида на проекта. При бизнес проекти или по-малки проекти могат да се ползват само някои от инструментите, а при по-големите обикновено се използват повече от тях или всички.

 

        Всички инструменти се използват съвместно, за да се направи анализ на информацията, да се идентифицират потребностите от проекти и да се определят нужните действия. Като краен резултат на всичко това е изготвянето на предварителен доклад за възможните алтернативни действия по отстраняване на проблемите, който води до формулиране на цели и разработване на предложението за проект.

 

    За да бъдат формулирани основните изводи и да се идентифицират подходящи идеи за проекта, трябва да се направи анализ на:

  • Същността, обхвата и особеностите на проблема;

  • Основните тенденции по отношение на изменението на потребностите от нови бизнес продукти или обществени услуги в дадения регион в сравнение с тези в другите региони;

  • Необходимостта от предприемане на действия за изпълнение на проекти;

  • Възможни последствия, ако не се осъществят проектите.

 

        Важна особеност на процеса на идентификация на целесъобразните действия по проекта е изискването за адекватност на информацията, тъй като въз основа на нея ще се оценяват евентуалните последствия от изпълнението или неизпълнението на проекта.

 

     Друг проблем, който определя стратегията на проекта е ограничеността на ресурсите и това да доведе до възможност за решаване само на някои от проблемите включени в „дървото на проблемите“. Тук трудността възниква по отношение на това кои проблеми да бъдат избрани да бъдат решени.

 

        Отделните проекти понякога не могат да постигнат желаните резултати поради факта, че са нужни и други синхронизирани действия, за да се реши проблема. Поради тази причина, някои проекти се правят не за да постигнат конкретни цели, а да създадат потенциал, върху който ще се прави надграждане на по-късен етап.

 

Оценка на идеята за проект

 

   След като дадена идея за решаване на проблема се сметне за подходяща, то тя може да бъде развита до конкретно и задълбочено предложение за проект. Преминава се на следващата фаза – формулиране, който е по-сложен и изисква от партньорите по проекта и външните консултанти да приложат някои специализирани инструменти, чието използване е доста скъпо и поради тази причина трябва да бъдат разработени само тези идеи, за които партньорите вярват, че имат приемливи шансове за успех.

 

 

         При предварителната оценка на дадена идея за проект, трябва да се отговори на следните два въпроса:

 

  • Какви са очакваните ползи от тази идея за заинтересованите страни?

  • Защо смятат, че разработването на идеята до проект и неговото изпълнение ще оправдаят влагането на инвестициите?

 

 

 

 

     Първата стъпка при предварителната оценка на идеите за проекта трябва да бъде провеждане на дискусия с цел да оформят становища по следните въпроси:

 

  • Какво искат да бъде постигнато чрез идеята на проекта и доколко тя съответства на приоритетите, заложени в програмните документи?

  • Какви ще са конкретните ползи от изпълнението на проекта?

  • Какви ще са конкретните действия по проекта?

  • Кои ще са партньорите по проекта и ще бъдат ли нужни външни консултанти и подизпълнители?

  • От какви източници може да се търси финансиране?

  • Защо тези източници биха подкрепили финансово проекта?

 

 

     Втората стъпка е да се провери дали идеята за проекта съответства на рамката за финансиране и програмиране. Още по време на формулирането на идеята за проекта трябва да се прецени дали тя би могла да привлече финансова подкрепа. Така ще се спести време и средства и ще се намали риска от това да се изготви план на проект, който не може да бъде финансиран.

 

 

       Крайният резултат от процеса по предварителна оценка на идеите за проекта е да се отсеят няколко идеи, които биха могли в най-пълна степен да решат проблемите на дадения бизнес/регион. Всяка от тях трябва да има приемлива степен на реалистичност и на икономическа или социална ефективност, за да имат шанс да получат финансова подкрепа по програма на ЕС, по донорски фонд или от частни източници на заемен капитал.

 

Източници:

Найденов, Н., Мениджмънт на проекти. Русе, РУ, 2005.

Найденов, Н., Управление на проекти. Силистра, РИТТ, 2011.

© 2025 Liderstvoto

Всички права запазени!

bottom of page