Иновации в българското образование през последните години
- Биляна Петкова
- Jul 20, 2024
- 2 min read
Едни от най-важните фактори, които влияят върху образование в световен аспект са глобализацията и бързия технически прогрес. Те водят до нуждата от бързи промени в образователната система, за да може да се отговори на постоянно променящите се нужди на трудовия пазар, както в световен, така и в местен мащаб. В България, отговарянето на тези изисквания става сравнително бавно, но все пак не може да не се отбележи, че се правят опити в тази насока – въведе се обучение по информатика в училищата (дисциплините „Компютърно моделиране“ и „Информационни технологии“); изучава се английски език масово, както и допълнителни езици; изучава се предприемачество (в часовете по „Технологии и предприемачество“). Също така, вече в голяма част от училищата има компютри и Интернет, а учителите все по-често използват презентации, видеоклипове и други технологични начини за онагледяване на своите уроци. В много училища вече има и училищни психолози и други специалисти, които работят с проблемни деца и деца със СОП. Следователно, може да се каже, че основните тенденции в българското образование са свързани с дигитализацията и разнообразяването на учебния процес чрез прилагане на иновативни методи на преподаване и с приобщаването на ученици със специални образователни потребности.
Основните иновации, които са въведени през последните години в българските учебни заведения са следните:
Използване на дигитални технологии – те включват основно компютри и Интернет. При преподаването учителите използват лаптопи и проектори, на които представят основно презентации и видеоклипове. Също така, заради пандемията от Ковид-19 вече има изградена система за онлайн обучение. Учителите разполагат и с електронни дневници, в които нанасят оценките, отсъствията и забележките на учениците, а родителите могат да ги виждат по всяко време.
Използване на иновативни и интерактивни методи на обучение – те помагат за изграждане на логическо и критично мислене, както и за развиване на творчество и въображение. Такива методи са: проектно-базираното обучение, обучение чрез казуси, изпълнение на задачи, работа в екип по проект, обучение базирано на игра, правене на опити, беседа (дискусия), ролеви игри и др.
Прилагане на индивидуален подход към учениците – учителите вече все повече се стремят да прилагат индивидуален подход към всеки ученик, за да могат да насърчат развитието на техните способности въз основа на потенциала, който притежават.
Към тях могат да се прибавят и няколко иновационни стратегии, които се прилагат успешно в много от учебните заведения: промяна на ролята на учителя и превръщането му в партньор на ученика; промяна на концепциите по отношение на подбора и структурирането на учебното съдържание и поставяне на акцент върху ключови понятия, теории и идеи; изграждане на системи за наблюдение и контрол на качеството на образованието; децентрализация на образованието чрез овластяване на всички участници в обучителния процес и даване на повече свобода, но и предявяване на изисквания за отговорност.
תגובות