top of page
Search

Примерен урок по математика за деца с аутизъм

  • Writer: Биляна Петкова
    Биляна Петкова
  • Jan 30
  • 3 min read

Умножаването с 2 е разделено на две части, за да не се натоварва детето прекалено. Първата част е умножаване с от 1 до 5 (2*1, 2*2, 2*3, 2*4 и 2*5), а втората част е умножаване с от 6 до 10 (2*6, 2*7, 2*8, 2*9, 2*10). Тук ще бъде представена втората част, но първата е аналогична.

Урокът е с продължителност до 20 минути. Той се разделя на три части и се базира върху вербално-поведенческия подход.  

 


Изисквания към уменията на детето: да познава числата до 100, да познава математическите знаци (плюс, минус, умножение, деление, равно и др.), да има вече оформени количествени представи, да умее да пише числа, да е вербално. Ако детето не е вербално, за да дава отговори, може да се ползват карти с числа, като в случая са необходими карти с числата 12, 14, 16, 18 и 20 (може сами да си изработите тези карти от картон).


Цел: детето да усвои умението да умножава с числото 2.


Първа част: Заучаване (5 минути)

Всички задачи (в случая задачите 2*6, 2*7, 2*8, 2*9, 2*10), заедно с техните отговори се написват на отделни листчета, които се показват на детето, като се изчитат. Ако е детето е вербално и желае, може да повтаря. Ако не желае да повтаря, не го насилвайте. Листчетата се показват последователно, след което се сгъват отговорите, за да бъдат подготвени за втората част.

 


Задачи по математика
Задачи по математика

Може да се използват и помощни средства за визуализация като показаната по-долу дървена таблица за умножение, където задачите са като кубчета, а отговорите са написани в клетките на кубчетата. Ако не разполагате с такава таблица, може да показвате само листчетата.


Дървена таблица за умножение
Дървена таблица за умножение

Втора част: Препитване (10 минути)

На детето се показват всички задачи последователно, като то трябва да казва отговорите. Ако отговорът е правилен, детето трябва да получи някаква награда. Наградата е по преценка на работещият с детето и е съобразена с неговите интереси и желания. Може да бъде например: парче шоколад, бисквита, сок или друга храна/напитка; надуване на балон, който детето да пусне да спада; сапунени мехури; гледане на любимо детско филмче за 30 секунди и др.

След като се направи първия тур със задачите, те се разбъркват и отново се показват на детето, като се процедира по същия начин при правилен отговор.

Когато детето даде грешен отговор, му се дава втори шанс. Ако отново не знае отговора, се отваря сгънатата част от листчето със задачата и то трябва да прочете (ако е вербално) или покаже (ако е невербално) същия отговор, след което му се дава наградата.

 

Трета част: Затвърждаване (5 минути)

Прави се работен лист със задачите ( на бял лист с формат A4 или А5), като числата и знаците се изписват по-големи, желателно е да е с флумастер, но може и с химикалка. След равното на всяка задача се прави кутийка, където детето да попълни правилния отговор. Ако детето се справи добре, му се дава по-голяма награда – например: да поиграе на видеоигра, да погледа детско филмче за повече време, да поиграе с любимата си играчка, разходка или друго любимо занимание.


Работен лист по математика
Работен лист по математика

Съвети:

1.    Формата на урока може да се използва и за заучаване и на други знания по математика. Важното е да се спазват трите основни стъпки и знанията да се поднасят на малки порции.

2.    Отнасяйте се с търпение и уважение към детето. Не се дразнете, ако не успява да запомни отговорите на задачите.

3.    Давайте наградата винаги с усмивка. Детето трябва да вижда, че сте положително настроени към него.

4.    След всяка правилно решена задача награждавайте и с похвала.

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page