top of page

Развитие на двигателно планиране (праксис) при децата. Диспраксия

Уроци за всички - рекламен банер.png

​     По време на ранното детско развитие във фокуса на наблюдението трябва да бъдат основно следните аспекти на развитието: двигателното развитие (развитието на общата и фината моторика) и зрително-моторните умения (координацията око-ръка), двигателното планиране, сензорната интеграция, комуникативните умения, когнитивното развитие и социалното развитие. Тук ще разгледаме особеностите развитието на двигателното (моторното) планиране при децата.

​  Двигателното (моторното) планиране представлява способността на човек да организира тялото си, да знае какви стъпки трябва да изпълни и в какъв ред да бъдат те, за да изпълни определена задача или дейност. Нарушението на двигателното планиране се нарича диспраксия, което включва трудности при сензорното обработване на информацията и планирането на необходимите действия. Децата, които имат диспраксия, разполагат с необходимите мускули и сила, за извършване на действията, но имат затруднения при планирането и координирането, за да ги изпълнят.
 

     Основната причина за диспраксията е неправилната обработка на постъпващата информация в мозъка. Ако информацията не се възприема или обработва прецизно, ефикасно и ефективно, движенията на детето се затрудняват. Затова, важен аспект в играта е да се формира представа у детето какво да трябва да направи въз основа на възможностите за действие. (Минчева, 2018)
 

      Децата с идеаторна диспраксия също имат проблеми при обработката на сензорната информация, което се отразява върху планирането и извършването на нови дейности. Основните затруднения при тях са по отношение на формирането на цел и идея, а също и при развитието на нови моторни умения. Тези деца обикновено изглеждат тромави и непохватни. Техния мускулен тонус е понижен, координацията и функцията на вестибуларния им апарат са нарушени, което засяга отчасти и зрителното им поле. Децата с диспраксия могат да имат следните трудности: нарушена груба и/или фина моторика; трудности при имитацията на движения; трудности при балансирането, координирането на движенията и билатералната координация; предпочитания към познати дейности и по-спокойни игри. (Минчева, 2018)


 

Източници:

Минчева, П., 2018, Ерготерапия в педиатрията, Русе, Академично издателство „Русенски университет“
https://chudesa.bg/1185-motorno-planirane-kontrol-i-koordinaciya/ 

© 2025 Педагогика и образование. Всички права запазени.

bottom of page