По време на ранното детско развитие във фокуса на наблюдението трябва да бъдат основно следните аспекти на развитието: двигателното развитие (развитието на общата и фината моторика) и зрително-моторните умения (координацията око-ръка), двигателното планиране, сензорната интеграция, комуникативните умения, когнитивното развитие и социалното развитие. Тук ще разгледаме особеностите развитието на двигателното (моторното) планиране при децата.
Двигателното (моторното) планиране представлява способността на човек да организира тялото си, да знае какви стъпки трябва да изпълни и в какъв ред да бъдат те, за да изпълни определена задача или дейност. Нарушението на двигателното планиране се нарича диспраксия, което включва трудности при сензорното обработване на информацията и планирането на необходимите действия. Децата, които имат диспраксия, разполагат с необходимите мускули и сила, за извършване на действията, но имат затруднения при планирането и координирането, за да ги изпълнят.
Основната причина за диспраксията е неправилната обработка на постъпващата информация в мозъка. Ако информацията не се възприема или обработва прецизно, ефикасно и ефективно, движенията на детето се затрудняват. Затова, важен аспект в играта е да се формира представа у детето какво да трябва да направи въз основа на възможностите за действие. (Минчева, 2018)
Децата с идеаторна диспраксия също имат проблеми при обработката на сензорната информация, което се отразява върху планирането и извършването на нови дейности. Основните затруднения при тях са по отношение на формирането на цел и идея, а също и при развитието на нови моторни умения. Тези деца обикновено изглеждат тромави и непохватни. Техния мускулен тонус е понижен, координацията и функцията на вестибуларния им апарат са нарушени, което засяга отчасти и зрителното им поле. Децата с диспраксия могат да имат следните трудности: нарушена груба и/или фина моторика; трудности при имитацията на движения; трудности при балансирането, координирането на движенията и билатералната координация; предпочитания към познати дейности и по-спокойни игри. (Минчева, 2018)
Източници:
Минчева, П., 2018, Ерготерапия в педиатрията, Русе, Академично издателство „Русенски университет“
https://chudesa.bg/1185-motorno-planirane-kontrol-i-koordinaciya/