top of page

Редактиране на изображение в Word

След като вече сме вмъкнали едно изображение в Word, независимо дали е от собствения ви компютър, от акаунта ви в OneDrive или просто картинка/снимка от Интернет, ще ви излезе един нов таб в менюто на програмата отгоре. Този таб се нарича Формат и там може да намерите много настройки, чрез които да редактирате изображението така, че да пасне на документа ви и да изглежда по-добре. Не забравяйте, че този таб се появява само и единствено когато сте кликнали с мишката върху изображението.

4-1.png

Ако снимката е малка или пък много голяма, както е в случая, може да регулираме нейната големина като издърпаме точките около нея. Ако хванете някое от средните кръгчета, а не тези по ъглите, ще изтеглите или сплескате снимката само на ширина или височина. Нека в случая направим снимката с котето малко по-голяма, като хванем кръгчето в долния десен ъгъл и го изтеглим.

4-2.png

Първата секция на таба Формат включва настройки за регулиране на начинът, по който изглежда изображението. С първия бутон може да премахнем фона, така, че снимката да може например да се сложи върху друг фон или да се прибави към друга снимка или просто да се вижда цвета на страницата – в случая бяло. Когато кликнем на него, ще се появи това на снимката:

4-3.png

В случая Word е маркирал автоматично някаква част от фона, но се вижда, че и ушите на котето ще се изтрият, ако запазим промените. Затова, за да е по-прецизно премахването на фона и котето да не остане без уши, трябва да използваме опцията Маркирай областите за запазване (плюсчето) и ако пък се добяват случайно такива, които не искаме – може да ги махнем с Маркирай областите за премахване (минусчето).

Изтегляме в случая малко плъзгачите (точките около картинката) за да влезе цялата картинка в маската. И ще изглежда така:

4-4.png

В случая няма нужда да се добавят или махат определени области, тъй като контрастът между фона и основното изображение е голям. Но ако е по-малък може да се наложи да използвате бутончетата Маркирай области за запазване и Маркирай области за премахване.

Кликаме на „Запази промените“ и изображението вече ще изглежда така:

4-5.png

Съвет: Избирайте такива изображения, при които контраста между обекта и фона да е голям. В противен случай ще е нужно много да се занимавате при изрязването на фона и не винаги се получава добре.

След изрязването, фонът зад обекта става прозрачен и ако сменим цвета на страницата, то и фонът ще се смени. Ето например, нека сменим цвета на страницата от таба Проектиране, секция Фон на страницата, бутон „Цвят на страниците“. Аз ще сложа синьо и вижте как ще изглежда документът:

4-7-1.png

Сега, можем да направим още корекции на снимката. Например да я направим с повече или по-малко контраст или с повече или по-малко изостряне. Това става чрез бутончето Корекции в секцията Регулиране на таба Формат.

4-6.png

Избираме си някой от предложените варианти. Аз си избрах варианта, при която яркостта се увеличава с 20%, а контраста се намалява с 20%. Сега, снимката ще изглежда така:

4-7.png

Може да се промени и цвета на снимка. Това става от бутончето Цвят. Кликате върху него и ще излязат различни варианти.

4-8.png

Ако желаете може да прибавите и някакъв ефект върху снимката. Това става чрез бутона Художествени ефекти.

4-9.png

В секцията Регулиране има и три малки бутончета. Най-горното се използва за компресиране на картините, т.е. за намаляване на техния размер, за да не става много голям документът. Средното е за промяна на картината – ползва се, ако искаме да заменим дадено изображение с друго, а не да трием първо едното и да вмъкваме другото, така се спестява време. Третото служи за връщане на картината в първоначалното ѝ състояние – ако сме направили разни промени, но извежднъж решаваме, че не искаме да има такива промени, може да възстановим с този бутон картината така както е изглеждала в началото, когато сте я вмъкнали в документа.

4-9-1.png

Можем да изрязваме част от вмъкнатото изображение. Това става чрез бутончето Изрежи, което се намира в дясната част на таба Формат, в секцията Размер. Когато го изберем около изображението ще се появи това:

4-10.png

С ъглите можем да изрязваме снимката и по вертикала и хоризонтала едновременно, с хоризонталните черти може да изрязваме отгоре и отдолу, а с вертикалните черти - отстрани. Това става като кликнем там, където искаме да изрежем и приплъзваме до желаното положение.

Нека в случая да изрежем снимката така, че да се махне част от фона.

4-11.png

Кликаме отново на бутона Изрежи и изображението ще изреже по този начин:

4-12.png

Ако желаете може да сложите и рамка на снимката. Това става от секцията Стилове на картини. Може да се видят различни варианти като се кликне на малката стрелкичка отстрани. Аз ще избера елипсовидната рамка към която има и сянка. Кликам веднъж върху нея и тя се прилага върху изображението.

4-14.png

В секцията Стилове на картини в таба Формат освен предложения за рамки има и още няколко опции. Първата е Граница на картината, чрез която можем да сложим цветно очертание около изображението. Кликаме върху бутончето Граница на картината и излизат следните настройки – избор на цвят, без контур, тегло на контура и тирета (т.е. контура няма да е непрекъсната линия, а ще се състои от тирета или точки например). Може да видите, че има палитра със стандартни цветове и с цветове за теми, а отдолу има опция и за допълнителни цветове.

4-15.png

Аз например ще избера златист цвят за контур с тегло 3 пункта.

4-16.png

След това, отдолу, имаме бутон за Ефекти на картината. Той предлага много и различни ефекти – напр. добавяне на сянка, отражение, 3D завъртане, релефна рамка и т.н.

4-17.png

Може да пробвате различни варианти. Аз ще избера един ефект от групата 3D завъртане.

4-18.png

С най-долното бутонче „Оформление на картините“ може да прибавяте надпис към изображението. Word предлага много и различни варианти.

4-19.png

Като минавате с курсура на мишката върху вариантите, Word ще ви показва как ще изглежда, но ефекта ще се приложи едва когато кликнете с левия бутон на мишката върху него. Това важи и за другите функции и ефекти от таба Формат.

Избирам един от вариантите и ми излиза поле, където мога да напиша нещо. В случая, ще напиша „Иглики“ и това ще се появи върху изображението.

4-20.png

Ще видите, че при прилагането на тези форми, които по своята същност са Смарт Арт, ще ви излезе нова група от табове отгоре „Инструменти за Smart Art“, в който се включват два таба: Проектиране и Формат. Този таб Формат е различен от другия таб Формат. Там може да сменяте формите и техните варианти. Няма да се спираме подробно, може да си ги разгледате и да пробвате различни варианти.

4-20-1.png
4-20-2.png

Ако имаме и текст в документа, можем да кажем на Word как искаме този текст да стои около изображението.

Нека, първо да добавим малко текст под снимката, като преди това сме я върнали в първоначалното ѝ състояние след изрязването.

4-21.png

Ако, обаче искаме текста да върви около снимката, например от лявата или от дясната ѝ страна, можем да използваме бутончето Позиция в секцията Подреждане на таба Формат.

4-22-1.png

Кликате върху снимката, кликате да влезете в таба Формат, кликате на бутончето Подреждане и избирате някой от предложените варианти. Аз ще избера снимката да е отгоре вдясно.

4-22.png

С другото бутонче Пренасяне на текста, което се намира до бутончето Подреждане, също може да се указва как да се позиционират картинката и текста, но тук може да се сложи текста да е върху картинката или картинката да стои пред текста, като закрива част от него и т.н.

4-23-1.png

Ако например изберем опцията "Движи с текста" ще можем да хванем картинката и да я движим свободно из текста, като той ще се намествя спрямо нея.

4-23.png

Ето какво ще стане, ако включим тази опция и сложим картинката в средата на текста:

4-24.png

Разбира се, вие трябва да гледате да позиционирате така снимката, че да изглежда добре и текста да се чете лесно, а не както е в момента. 

copyright-certification-1569220857-5091226.jpeg
bottom of page