top of page

Рулери, гидове и решетки във Photoshop

Във Фотошоп има едни линийки хоризонтално отгоре и вертикално от лявата страна до работното поле, които могат да ни служат като ориентир. Те са разграфени в пиксели. Най-вероятно, когато стартирате Фотошоп за първи път, те няма да са видими. Затова трябва да отидете на View -> Rulers и кликате веднъж и те ще появят на екрана ви.

3-1.png

Ако влезете пак на View -> Rulers ще видите, че отпред се е появила отметка пред Rulers.

Може да видите, че вече от лявата и от горната страна на работния лист са се появили линийки.

3-2.png

От появилите се вече рулери, можем да си вади гидове (guides). Гидът представлява линия, която можем да позиционираме някъде на документа и да се водим по нея като разполагаме различни елементи. Хоризонталните гидове се вадят като кликнем на хоризонталната линийка на рулера от горе и дърпаме с мишката надолу към работното поле. По същия начин правим вертикален гид, само че дърпаме от лявата вертикална линийка на рулера. По този начин можем да си извадим колкото ни трябват гидове.

3-3.png
3-4.png
3-5.png

Друг начин да извикате гидове е чрез View -> New Guide и задавате какъв да бъде вертикален или хоризонтален и на къде да се появи и кликате на ОК.

3-5-1.png

Ако искаме да заключим гидовете, които сме издърпали, за да не се мърдат докато работим – отиваме на View -> Lock Guides.

3-6.png

Отключването става по същия начин – кликаме отново на View -> Lock Guides, отметката се маха и те вече са отключени и може да ги местим.

Ако тези гидове вече не ни трябват или не пречат, може да ги изтрием. Това става от View -> Clear Guides.

3-8.png

По принцип и да не ги махнете, те не се запазват в документа.

Във Фотошоп има и т.нар. Smart Guides. По принцип те трябва да са ви включени, но ако не са – идете на View -> Show -> Smart Guides.

3-8.png

Те се появяват автоматично когато местите даден обект и чрез тях може да се ориентирате как той ще стои спрямо другите обекти във вашия документ.

3-9-1.jpg
3-9-3.jpg
3-9-2.jpg
3-9-4.jpg

Може да си изкарате и решетка, която също да ви помага къде да слагате елементите в документа. Това става от View -> Show -> Grid.

3-10.png

И сега вече работното ви поле ще изглежда така:

3-11.png

Премахва се по същия начин, по който се показва – отново отивате на View -> Show -> Grid и трябва отметката да я няма. Дори и да не я премахнете, тя не се запазва, когато дадете Save или Save as.

И сега вече, например може да сложим правоъгълника и кръга да са на едно ниво, на определено разстояние и т.н.

3-12.png

Съвет: Всеки от елементите слагайте на отделен слой, за да може после лесно да ги местите.

3-13.png

За целта в панела Layers натиснете върху иконката в десния долен ъгъл с плюсчето. За слоеве ще говорим по-подробно в някой от следващите уроци.

copyright-certification-1569220857-5091226.jpeg
bottom of page