top of page

Запознаване с интерфейса на Photoshop

След като сте инсталирали програмата Adobe Photoshop, може да я стартирате с двоен клик на мишката върху иконката на десктопа ви или като кликнете в менюто на Windows-а си.

1-1.png

Когато се отвори програмата, ще видите началният екран на Фотошоп. Ако имате скоро правени файлове на Фотошоп, те ще излязат като Recent в този начален екран, но в случая най-вероятно я стартирате за първи път, затова там ще е празно.

1-2.png

В случая има скорошни файлове, изработвани на Фотошоп, затова те се показват.

Сега, имате два варианта: да създадете напълно нов документ или да отворите някакво изображение, по което да работите. Напълно нов файл се отваря с командата Create New (отваря се или с натискането на бутончето, с клавишната комбинация Ctrl+N или от File ->New). За отваряне на готов файл, използвайте бутончето Open (Ctrl+O или File->Open) и ще ви се отвори диалогов прозорец, от където може да намерите файла на вашия компютър.

Слайд1.PNG

Тук може да видите как се появяват различни размери, от които може да изберете. Ако имате нещо копирано от екрана, може да изберете Clipboard и новият документ автоматично ще се отвори с размера на копираното, върху който само трябва да го paste-те (Ctrl+V).

Ако погледнете в лентата на New Document ще видите различни опции.

1-4.png

Може да избирате между нови полета за снимки, за печат, за уеб, за илюстрации и т.н., като към всеки от видовете има различни варианти и различни настройки. Може да ги разцъкате малко, за да ги разгледате. Няма да се спираме подробно на тях.

В случая ще изберем за нов документ Custom 1920x1080px @ 72ppi, но ако желаете може да изберете който и да е от другите размери. След като изберем размера и вида на новия документ, кликаме върху бутончето Create New и ще се покаже новия документ. Но преди това може да си направим някои настройки на новия документ, които се намират от дясната страна.

1-5.png

На мястото, където пише Untitled-1 може да си напишете име на файла по ваше желание. В полетата Width и Height може да напишете други размери за документа, каквито на вас ви трябват. От Orientation може да смените дали да е вертикална или хоризонтална ориентацията на документа. Резолюцията също може да бъде сменена, но е най-добре да е на 72 както е по подразбиране. Мерните единици също могат да се сменят – по подразбиране са Pixels/Inch, но с падащото меню може да ги направите сантиметри, милиметри и др. (в различните версии малко се различават). От Color Mode се сменя цветовия режим – ако ще правите нещо за web най-добре е да си остане RGB, ако ще правите нещо, което после ще се печата – най-добре изберете CMYK. Има и други варианти, но те се използват по-рядко. Може да се смени и дълбочината на изгледа, там където пише 8 bit, може да се увеличи, но най-добре е да е 8. И последното е да се избере цвета на фона – изборът е между бял, черен, прозрачен, фонов цвят (по подразбиране пак е бял) и по избор (Custom).

Основните части на Фотошоп са: лентата с менютата, лентата с опциите, лентата с инструментите и панелите.

Лентата с менютата е най-отгоре. Всяко от менютата има много и различни опции, които ще разгледаме в другите уроци.

1-6.png

За начало може да запомните, че във File са опциите, свързани с отваряне на нов или съществуващ документи, за съхраняване на готовия файл, за експорт или импорт на файлове и др. В Edit се намират опции, с които могат да се променят настройките на Фотошоп, настройки за трансформиране на изображението и много други опции за редактиране. В Image са настройките на самото изображение – цветови режим, настройки на контраста, на тоновете, размери и др. В Type са настройките, свързани с текстовете. В Select са опции, свързани със селектирането в документа. Във Filter се намират разОлични видове филтри, които може да прилагате върху изображенията си. От View може да се извикват рулери и гидове, както и да се увеличава и намалява изгледа на документа и др. В Window се намират всички панели, които може да избираме дали да виждаме или не.

Точно под лентата с менютата се намира т.нар. Options bar – лента с опции. Само иконката с къщичката остава за всички – с нея се връщаме на началния екран на Фотошоп. Тя се променя в зависимост от избрания в момента инструмент. От тези опции може да се настройват инструментите. Ако например е избран Move tool, лентата с опциите ще изглежда така:

1-7.png

При избран инструмент Rectagular Marquee Tool ще изглежда така:

1-8.png

От лявата страна на работното поле се намират инструментите. Тя изглежда така:

1-9.png

Освен инструментите, в тази лента могат да се сменят цвета на фона и цвета на инструмента, с който работим, напр. цвета на четката.

Всеки инструмент всъщност е част от група с инструменти, която се активира с кликане върху малкото триъгълниче в долния десен ъгъл на иконката на даден инструмент. Ето например, какво се съдържа в групата на инструмента Lasso Tool:

1-9-1.png

Може да видите, че в тази група има още два инструмента освен Lasso - Polygonal Lasso и Magnetic Lasso. По този начин се вижда и L от клавиатурата. Ако изберете да работите например сPolygonal Lasso, то автоматично иконката на групата ще се смени с неговата.

1-9-2.png

От дясната страна се намират различните панели, с които се работи във Фотошоп. Фотошоп предлага различни варианти на комбинации между панели, като по подразбиране е Essentials. В този вариант панелите изглеждат така:

1-10.png

Разбира се, може да си ги добавите или махнете панели по ваше желание чрез менюто Window, а също може да ги групирате и местите чрез влачене.

Към всеки от панелите има допълнителни опции, които могат да се видят като кликнете в горния десен ъгъл на съответния панел, върху иконката, която представлява 4 хоризонтални черти. Ще ви се отвори падащо меню с опции.

1-14.png

Това са опциите на панела Color.

Освен Essentials има и други готови варианти на комбинации от панели, които Фотошоп предлага, те се превключват от тук:

1-11.png

Като кликнете на стрелкичката до показаното бутонче, ще се появи падащо меню с различните варианти.

1-11-1.png

Ако по време на работа сте разместили панелите и инструментите и искате да ги подредите както са по принцип, може да отидете в Window-> Workspace-> Reset Essentials (като частта Essentials се сменя с 3D, Graphic and Web или друг от вариантите, според това кой сте избрали от бутончето).

1-12.png

Може да си смените и цвета на програмата, това става от Edit -> Preferences -> Interface, от полето Color Theme си избирате един от предложените 4 цвята. Избирате този, който ви харесва и кликате на ОК.

1-13.png
copyright-certification-1569220857-5091226.jpeg
bottom of page